Jelcz-Laskowice: Pociągiem m.in. przez Wojnów i Dobrzykowice. 5 nowych przystanków [ZOBACZ]

(fot. mat. prasowe)

Jelcz-Laskowice. Na początku sierpnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły kursowanie składów towarowych ze stacji Wrocław Swojczyce do Jelcza Miłoszyc. Zakończenie kolejnego etapu prac przybliża szybkie i bezpieczne podróże koleją z Jelcza Laskowic do i z centrum Wrocławia. Pięć nowych przystanków zwiększy dostęp do pociągów. Głównym efektem inwestycji będzie zapewnienie szybkich, wygodnych i bezpiecznych podróży mieszkańcom podwrocławskich osiedli i miejscowości z okolic Jelcza, Wojnowa i Kowal do centrum Wrocławia. Dogodna, szybka komunikacja kolejowa będzie konkurencyjna względem podróży samochodowych.

W sierpniu na tory wróciły pociągi towarowe od stacji Wrocław Swojczyce do stacji Jelcz Miłoszyce. Wykonawca przygotował nowy tor.

Na jednotorowej trasie dla zapewnienia możliwości przejazdu większej liczby pociągów (zwiększenia przepustowości) w Dobrzykowicach Wrocławskich wybudowano mijankę. Ułożony jest nowy dodatkowy tor i zamontowane rozjazdy.

Wzdłuż linii wykonywane jest odwodnienie, m.in. odnawiane i udrożniane są przepusty, co zapewni dobry stan toru i sprawne podróże. Przebudowane zostały dwa mosty w rejonie Jelcza Miłoszyc.

Dotychczas składy towarowe do Swojczyc jechały od strony stacji Wrocław Sołtysowice. Teraz na odcinku w stronę Sołtysowic rozpoczęły się prace. Pociągi do Swojczyc dojadą od Jelcza Miłoszyc. Dla zwiększenia dostępności do kolei będzie 5 nowych przystanków: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Konstrukcje nowych elementów przystanków widać już m.in. w Dobrzykowicach Wrocławskich, Chrząstawie, Swojczycach, Nadolicach. Na 11.stacjach i przystankach podróżni będą korzystać z wysokich peronów zapewniających wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów.

Wszystkie są przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Perony zostaną wyposażone w wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz funkcjonalne, energooszczędne oświetlenie. W pobliżu zostaną zamontowane stojaki rowerowe. Odnowiona linia zapewni szybszy przejazd pociągów, z prędkością do 100 -120 km/ godzinę. Dla podniesienia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych instalowane są nowe urządzenia zabezpieczające, będą m.in. rogatki. Zakończenie prac i udostępnione linii dla ruchu pasażerskiego przewidziano w połowie 2021 r.

Jelcz-Laskowice. TM / DG / PKP