Jezioro, kąpielisko, staw

Jelcz-Laskowice jezioro, kąpielisko, staw

Jelcz-Laskowice jezioro. Jelcz-Laskowice jezioro, kąpielisko, staw

Okolice stawów w gminie Jelcz-Laskowice należą do jednych z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych atrakcji rejonu. Otoczenie obfituje we wspaniałe rozległe łąki, poprzecinane strumykami, rzadko spotykane bogactwo roślinne, oraz gęste lasy. Wszelkie te walory, jak i dogodny dojazd wręcz zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek, pikników i kąpieli w okolicznych stawach.

Jelcz-Laskowice kąpielisko

Atrakcją jest kąpielisko miejskie „Jelcz”.  To zbiornik wodny o powierzchni 8ha i głębokości maksymalnej do 12 m. Woda jest czysta i zdatna do kąpieli, plaża jest strzeżona oraz otoczona bojami. Kąpielisko znajduje się obok Ośrodka Wypoczynku i świątecznego w Jelczu-Laskowicach. Do dyspozycji odwiedzających oddane są domki kempingowe. Również pole namiotowe, pole kempingowe, a także parking dla samochodów. Na terenie obiektu dostępne są korty tenisowe, kręgielnia, boisko do siatkówki i kometki. W przystani można wypożyczyć łodzie wiosłowe, deski windsurfingowe i rowery wodne. Zbiornik jest wyrobiskiem po eksploatowanej tu glinie i piasku, użytych do budowy w czasie II wojny światowej zakładów „Bertha Werke” w Jelczu.

Jelcz-Laskowice staw

Podążając utwardzona droga w głąb lasu, docieramy do duktu leśnego, który prowadzi bezpośrednio nad „Drugi staw”. Znacznie mniejszy akwen o powierzchni zaledwie 1,5 ha. Zbiornik powstał w ten sam sposób jak kąpielisko miejskie. Na końcu akwenu znajduje się piaszczysta plaża.

Jelcz-Laskowice Młynówka Jelecka

Przechodząc wzdłuż stawu, dochodzimy do mostu nad dopływem Młynówki Jeleckiej. Po drugiej stronie mostu rozciąga się rozległa łąka Piekarska. Przechodząc przez łąki, dotrzemy do „III Stawu”. To zbiornik o powierzchni 3 ha i małej głębokości.

Jelcz-Laskowice Nowy Dwór

Udając się do głównej drogi, przy moście skręcamy w prawo w kierunku Nowego Dworu. Idąc skrajem lasu po częściowo zarośniętej ścieżce, dochodzimy do głównego stawu hodowlanego Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Jelczu-Laskowicach. Akwen ten jest największym z wszystkich. Zajmuje powierzchnie ponad 70 ha.