Jelcz-Laskowice: Kolej Dużych Prędkości k. Jelcza i Chwałowic? [ZOBACZ]

– Chcemy, żeby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na nasze inwestycje – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na stronie internetowej konsultacje.cpk.pl każdy zainteresowany może od teraz zgłaszać uwagi do korytarzy nowych linii kolejowych i tras drogowych planowanych w ramach inwestycji CPK. Konsultacje potrwają do 10 marca.

Jak informuje Sołtys Chwałowic Michał Wolski, jeden z wariantów zakłada wytyczenie trasy KDP przez rezerwat „Jelczańska Łacha”, Jelcz-Laskowice, Piekary i Chwałowice [ZOBACZ]. – Uważamy, że ten wariant jest nie do przyjęcia – komentuje Wolski w rozmowie z portalem wjelczu.pl. – Bardzo prosimy o nagłośnienie sprawy – namawianie mieszkańców do aktywnego komunikowania swojej opinii przez formularz.

Wypełnienie formularza internetowego na stronie konsultacje.cpk.pl to rozwiązanie najwygodniejsze, ale w konsultacjach można także wziąć udział, przesyłając uwagi tradycyjną pocztą albo osobiście – w siedzibie spółki.

– Ostateczny przebieg linii będzie zależał właśnie od wyników rozpoczynających się dzisiaj konsultacji społecznych. Konsekwentnie, po raz kolejny, pytamy społeczność lokalną o opinię. Dlatego w ubiegłym roku zakończyliśmy Regionalne Konsultacje Strategiczne, podczas których rozmawialiśmy z samorządowcami o nowych liniach we wszystkich 16 województwach – dodaje Mikołaj Wild, prezes CPK.

Z Wrocławia i Poznania dojedziemy do Warszawy w mniej niż dwie godziny, a np. czas przejazdu między Krakowem i Katowicami skróci się do zaledwie 35 minut. Do sieci kolejowej zostaną włączone m.in. Jastrzębie-Zdrój i Łomża, do których dziś nie da się w ogóle dojechać pociągiem.