10 sierpnia 2022

Jelcz-Laskowice: Nietrzeźwy kierowca chciał wręczyć łapówkę

Policjanci zatrzymali 49-letniego obywatela Ukrainy, który chcąc uniknąć kary za jazdę w stanie po użyciu alkoholu, proponował policjantom przyjęcie łapówki. Teraz za próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Do zdarzenia doszło na ul. Wrocławskiej w Jelczu-Laskowicach. Zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Citroen, którego tor jazdy wskazywał na to, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci wylegitymowali kierowcę, okazał się nim 49-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze wyczuli od niego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 0,23 promila alkoholu w organizmie.

– W toku dalszych czynności kontrolnych okazało się, że kierowca nie posiada prawa jazdy, a paszport pozostawił w domu. Samochód przekazano pod opiekę trzeźwemu pasażerowi, natomiast z kierowcą policjanci pojechali do domu, skąd mężczyzna zabrał paszport i na tej podstawie potwierdzono jego dane osobowe. W toku dalszych sprawdzeń policjanci ustalili, że 49-latek posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi do roku 2022 – informuje Alicja Jędo z oławskiej policji. – Mężczyzna próbował namówić policjantów, aby nie zgłaszali nigdzie tego faktu, prosił „aby załatwić to jakoś inaczej” Funkcjonariusze pouczyli 49-latka o zachowaniu zgodnym z prawem, jednakże mężczyzna nie ustępował. Mimo zastosowanych pouczeń zareagował niezgodnie z prawem – wrzucił banknoty do notatnika służbowego, policjantowi dokumentującemu dane zatrzymanego. Funkcjonariusze zareagowali stanowczo informując go, że próba wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi, w celu odstąpienia od dalszych czynności służbowych, stanowi przestępstwo. W związku z tym 49-latek został zatrzymany i trafił do oławskiej komendy Policji – relacjonuje Jędo.

Teraz mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.