Jelcz-Laskowice: Gmina Czernica zaskoczona stanowiskiem UMiG ws. KDP

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Po publikacji na stronie UMiG stanowiska wobec planowanego przebiegu Kolei Dużych Prędkości w naszym w regionie, okazało się, że wśród samorządowców są jednak różnice. Publikujemy niżej komentarz Gminy Czernica:

Szanowni sąsiedzi z M. i Gm. Jelcz – Laskowice. Pozwalamy sobie zareagować na liczne artykuły z tą mapką tzw. „fioletową”. Stanowisko i brzmienie artykułu wprost wskazuje, że wariant tzw. „fioletowy” jest uzgodniony (współautorstwo) przez 3 samorządy, co tak do końca prawdą nie jest. Wariant ten był autorskim pomysłem samorządu Jelcza – Laskowic i owszem był przedstawiony jako propozycja na jednym ze spotkań roboczych, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu Gminy Siechnice, Gminy Czernica oraz Miasta i Gminy Jelcz – Laskowice. Wariant „fioletowy” ostatecznie nie wybrzmiał jako wspólne stanowisko 3 samorządów w żadnym z dokumentów, a każdy z samorządów miał zająć się przebiegiem KDP przez swoje terytorium, co zostało m.in. przez Gminę Czernica uczynione, a o naszym stanowisku m.in. Samorząd Jelcza – Laskowic został powiadomiony w dniu 11.03 co zostało przez Państwa przemilczane.

Jelcz-Laskowice: Kolej Dużych Prędkości i możliwy nowy wariant? [MAPKA]

Nasze stanowisko odzwierciedla przebieg od granic z Gminą Siechnice do granic z Gminą Jelcz – Laskowice i w swym przebiegu szanuje autonomię naszych sąsiadów, której również oczekujemy. Gmina Jelcz – Laskowice niestety na przestrzeni Gminy Czernica pozwoliła sobie na daleko idącą ingerencję ze swoim autorskim wariantem „fioletowym” na co zgody Wójta Gminy Czernica nie ma.

Z wyrazami szacunku
Marcin Golański
Sekretarz Gminy Czernica.