W Jelczu lepiej nie chorować? Powiat ma tylko 3 karetki

Chorym w powiecie oławskim zamiast karetek pomaga straż pożarna. Na ponad 70 tys. mieszkańców są zaledwie 3 zespoły ratownictwa medycznego. I to tylko do godziny 19:00, bo później dostępne są już tylko 2 karetki.

Kilka dni temu na ulicy Makowej w Jelczu-Laskowicach strażacy z miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej udzielili pomocy nieprzytomnej kobiecie. – W przeciągu ostatnich dwóch tygodni braliśmy czynny udział w czterech zdarzeniach, gdzie udzielaliśmy pierwszej pomocy przedlekarskiej – wyjaśnia w rozmowie z TVP Wrocław mł. bryg. Witold Deryło. Zdarzają się też wyjazdy do przedwczesnych porodów.

Na blisko 76 tys. mieszkańców powiatu oławskiego przypadają tylko trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego. Po godzinie 19:00 w całym powiecie dyżurują już tylko dwie karetki.

Mieszkańcy są wdzięczni strażakom za pomoc, ale ich interwencje są też ograniczone przepisami. – Nie mamy w swoich zasobach lekarstw i nie możemy ich podać – dodaje mł. bryg. Witold Deryło.

Starostwo Powiatowe w Oławie nie udzieliło dziennikarzom TVP Wrocław informacji, dlaczego karetek jest tak mało i czy ich liczba w najbliższym czasie wzrośnie.