Uwaga na oszustów, którzy podszywają się też pod policjantów

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. „wnuczkom”. Niestety oszuści zmieniają też swój sposób działania. W ostatnim czasie odnotowuje się sporo prób oszustw, gdzie sprawcy podszywają się ogólnie pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Tylko w ostatnich dniach, w samym Wrocławiu oszuści próbowali 12 razy wyłudzić pieniądze od starszych osób podszywając się ogólnie pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. W tych przypadkach, dzięki czujności potencjalnych pokrzywdzonych, działania oszustów zakończyły się fiaskiem. Niestety zdarzają się nadal przypadki, gdzie w podobnych okolicznościach mniej czujni pokrzywdzeni tracą często sporą ilość gotówki.

Przykładem może być 63 – letnia mieszkanka Wrocławia, która po telefonie fałszywego funkcjonariusza twierdzącego, że rozpracowuje grupę oszustów, straciła blisko 30 tys. złotych. Oszust kazał pokrzywdzonej wypłacić pieniądze z banku, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta dopiero po wszystkim zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Do podobnych działań oszustów dochodzi też w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Dlatego radzimy:

– bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
– informować Policję o każdej próbie oszustwa,
– konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
– nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
– prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza– do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

W celu umożliwienia weryfikacji dzwoniącego w podobnych okolicznościach rzekomego policjanta, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu utworzyła specjalny numer- 71 / 343-68-65. Pamiętać jednak należy o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę, lub wykonać połączenie z innego telefonu.