Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy

W Jelczu-Laskowicach trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy. Najbliższy koncert już 29 lipca o godzinie 19:00.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego, wraz z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów. Naszym celem jest także wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów.

Czerwcowy koncert już za nami. Podczas najbliższego, lipcowego koncertu usłyszymy organistę z Beligii, Ignacego Michielsa. Zapraszamy 29 lipca 2017, na godz. 19.00 do kościoła im. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Ignace Michiels studiował organy, fortepian i klawesyn w Akademii w Brugii (Belgia), jego rodzinnym mieście. W 1986 roku był laureatem w Instytucie Lemmens w Louvain. Sukcesywnie doskonalił swój talent muzyczny u Roberta Andersona w Southern Methodist University w Dallas, w Royal Academy w Brukseli u Hermana Verschraegena i Odile Pierre w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie uzyskał prestiżową nagrodę Prix d’Excellence. Dyplom studiów wyższych muzyki organowej uzyskał w Royal Academy of Ghent.

Ignace Michiels jest profesorem klasy organów na Wydziale Muzyki University College w Ghent. Uczy również na organach w Akademii Muzycznej w Brugii i jest tytularnym organistą w katedrze św. Zbawiciela w Brugii, gdzie organizuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Jego repertuar obejmuje wszystkie dzieła organowe Bacha, Mendelssohna, Francka, Dupré i Messiaena, symfonie Widora i Vierna oraz sonaty Guilmanta i Rheinbergera. Jako organista, koncertuje zarówno jako solista z orkiestrą i chórem w wielu miejscach na całym świecie. Ponadto często zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, a także prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie.

Przed nami jeszcze koncert sierpniowy (26.08.2017), na którym usłyszymy Jakuba Plewę na organach i Pawła Kroczka na klarnecie. W programie festiwalowym znajdzie się także wrześniowy koncert organisty Łukasza Romanka, który zagra w asyście Chóru Politechniki Wrocławskiej pod batutą dyrygent Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Zaszczytną funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Dzięki ofiarności parafian Kościół jest wyposażony w wysokiej klasy organy, które gromadzą miłośników muzyki poważnej. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Jelczu-Laskowicach popularyzuje muzykę organową, a także buduje tradycje muzyczne powiatu oławskiego, co cieszy się uznaniem publiczności.