Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy

W Jelczu-Laskowicach trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy. Na półmetku festiwalu, podczas sierpniowego koncertu na organach usłyszymy Jakuba Plewę. Instrumentem towarzyszącym będzie klarnet, na którym zagra Paweł Kroczek. Zapraszamy 26 sierpnia 2017, na godz. 19.00 do kościoła im. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Jakub Plewa ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie organów dr hab. Witolda Zabornego. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych m.in: II nagrody na V Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu (2016), I nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2015) oraz II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2013). Uzyskał również wyróżnienie na V Krakowskim Konkursie Młodych Organistów w 2012 roku. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez: Jean Luc-Perrota, Jaroslava Tůmę, Juliana Gembalskiego. Od 2015 jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów dr hab. Witolda Zabornego.

Paweł Kroczek jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w 2016 r. uzyskał tytuł doktora sztuki. W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka – dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhogskolan w Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppaniemiego. Jest laureatem wielu konkursów m. in. I nagrody w kategorii kameralnej oraz III w kategorii solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia 2012), III nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn 2011), III nagrody na XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor 2010) oraz Wyróżnienia w Kategorii Kameralnej na IV Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie.

W programie trzeciego koncertu IV Międzynarodowego Festiwalu Organowego znajdą się utwory J.S.Bacha, C.Saint-Saensa, H.J.Bearmanna, F. Mendelssohna, czy E. Morricone.

Zaszczytną funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Dzięki ofiarności parafian Kościół jest wyposażony w wysokiej klasy organy, które gromadzą miłośników muzyki poważnej. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Jelczu-Laskowicach popularyzuje muzykę organową, a także buduje tradycje muzyczne powiatu oławskiego, co cieszy się uznaniem publiczności.

Składa się on z cyklu czterech sobotnich koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Organizatorem festiwalu jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego, wraz z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów. Naszym celem jest wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów.