Stanisław Adamczyk z JZS odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

40 działaczy NSZZ „Solidarność”, Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy byłej opozycji demokratycznej jeszcze z lat 70. zostało odznaczonych we Wrocławiu Krzyżem Wolności i Solidarności. Wśród wyróżnionych znalazł się działacz związku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych, Stanisław Adamczyk.

Odznaczony działacz związku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych Stanisław Adamczyk powiedział PAP, że nie czuje się bohaterem. – Robiliśmy to, co należało wtedy zrobić, by zachować się przyzwoicie. Pomagaliśmy rodzinom osób aresztowanych i represjonowanych. Ja zostałem zatrzymany za złożenie kwiatów pod krzyżem na terenie naszego zakładu i zostałem internowany – mówił Adamczyk.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. Nawiązuje do Krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 r.

Krzyż nadaje prezydent RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

(fot. IPN)