Ruszyły wakacje – policyjne wzmożone działania na dolnośląskich drogach

Dolnośląscy policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolne w ramach wakacji, które właśnie się rozpoczęły. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracają na prędkość, stan trzeźwości, prawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie wyprzedzania oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Policjanci apelują też o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży i przypominają, że rozsądek oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Właśnie ruszył pierwszy weekend tegorocznych wakacji. Wielu z nas niecierpliwie czekało na ten moment, by wyruszyć w drogę do miejsc, w których zaplanowaliśmy wypoczynek. By bezpiecznie dojechać na miejsce i wrócić później do domu, musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze oraz o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców zapomina o tych zasadach. Zamiast kierować się rozsądkiem i zachowywać ostrożność na drodze, wykazują się brawurą. A to właśnie ona połączona z nadmierną prędkością, alkoholem, czy też nieprawidłowo wykonywanymi manewrami, jest niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, również tych tragicznych w skutkach.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo na drodze podczas wakacji dolnośląscy policjanci ruchu drogowego rozpoczęli wzmożone działania kontrolne. Funkcjonariusze pełniąc służbę w pojazdach oznakowanych i nieoznakowanych, zwracają szczególną uwagę na prędkość, stan trzeźwości kierujących, prawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie wyprzedzania oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Przypominamy też, że jak co roku we Wrocławiu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego uruchomili stały punkt kontroli autobusów, wyjeżdżających z uczestnikami letniego wypoczynku, który działa od poniedziałku do piątku w godz. 05.30 – 09.00 przy ul. Ślężnej (parking przy Wzgórzu Andersa).W weekendy oraz poza wskazanymi, godzinami w sprawie kontroli autobusów można kontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu pod nr tel. (71) 340-36-20. Podobne kontrole autobusów prowadzone są też przez policjantów w innych powiatach województwa dolnośląskiego.

Każdy rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie, czy też organizator takiego wyjazdu, dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” może również sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i  znajomość adresu.