Ruszył projekt poświęcony wspomnieniom o powodzi z 1997 r.

„Dolny Śląsk. Pamiętamy powódź” – to nazwa projektu poświęconego zbieraniu wspomnień o powodzi, która nawiedziła Wrocław, Oławę, Jelcz-Laskowice i wiele innych dolnośląskich gmin w 1997 r. W jego ramach oprócz zebrania osobistych wspomnień mieszkańców powstanie również film dokumentalny. Projekt będzie realizowany przez cały rok 2017.

„Po dwudziestu latach od tamtej powodzi, nazywanej powodzią tysiąclecia, okazuje się, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii Dolnego Śląska. Badania socjologiczne wskazują, że wciąż mocno wpływa na zbiorową świadomość mieszkańców. I to nie tylko na tych, którzy ucierpieli w powodzi” – powiedział rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny.

Dodał, że wspomnienia mieszkańców, świadków wydarzeń będą zbierane przez pracowników ośrodka. Można je również przekazać poprzez specjalną stronę internetową: pamietamypowodz.pl.

„Chcemy przygotować książkową publikację ze zdjęciami wykonanymi przez fotoreporterów i samych mieszkańców. Powstanie również film dokumentalny. Liczmy, że dzięki naszej akcji dotrzemy do nowych materiałów zdjęciowych czy filmowych” – powiedział rzecznik.

„Właśnie w podobny sposób chcemy udokumentować wydarzenia z powodzi z 1997 r. Uzupełnimy je badaniami socjologicznymi, a wszystkie materiały zostaną zdygitalizowane i trafią do zasobów prowadzonego przez nasz ośrodek Centrum Historii Zajezdnia. Będą również udostępnione w internecie” – powiedział Woźny.

We Wrocławiu wielka powódź trwała od 11 lipca do 4 sierpnia 1997 r. Fala, która podążała w kierunku miasta 11 lipca 1997 r., pędziła z siłą 3400 m3. na sekundę. Zalane zostało centrum, m.in. okolice dworca głównego PKP, Śródmieście i osiedle mieszkaniowe Kozanów. Woda nie dotarła na Stare Miasto czy zabytkowy Ostrów Tumski. Powódź dotknęła też wiele gmin górskich, m.in. Kłodzko, Polanicę-Zdrój i Bogatynię.

Źródło: dzieje.pl