Pożar przy drodze między Jelczem a Oławą [ZDJĘCIA]

Jak informuje nas Czytelnik, paliła się trawa przy drodze między Jelczem a Oławą. Kierowcy jadący tą trasą musieli liczyć się z utrudnieniami. Nie wiadomo, co byłą przyczyną wybuchu pożaru. Nie ma też informacji o poszkodowanych.

Straż pożarna przypomina, że przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wypalanie m. in. łąk, pastwisk, nieużytków, trzcinowisk jest zabronione i – jako wykroczenie – podlega karze grzywny lub aresztu.