Jelcz-Laskowice: Zamiast pociągów, autobusy. A do tego utrudnienia na drodze 455

Uwaga, kierowcy. Uwaga, pasażerowie. Utrudnienia na drodze 455, a ponadto zawieszone połączenie kolejowe do Jelcza.

PKP niebawem rozpocznie modernizację wiaduktu nad drogą numer 455 w Czernicy. To oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Z korespondencji wymienionej między gminą Czernica, a PKP PLK wynika, że prace rozpoczną się 14 marca i oznaczają w praktyce zamknięcie linii kolejowej nr 277 na odcinku Siechnice – Jelcz-Laskowice. Roboty mają potrwać do końca lipca 2022 roku.

Inwestor przewidział wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu – dla ruchu osobowego, ciężarowego i komunikacji zbiorowej. Objazd zostanie poprowadzony poprzez zamknięta linię kolejową, niemal równolegle do istniejącej drogi 455. Przewidziano również ruch pieszy po wydzielonym odcinku.

W związku z zamknięciem linii kolejowej wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Przypomnijmy, linia z Wrocławia w kierunku Jelcza i Opola nr 277 ma duże znaczenie w ruchu towarowym. Zwiększą się jej możliwości przewozowe. Trasa pozwala m.in. na odciążenie z ruchu towarowego połączenia Wrocław – Opole przez Oławę i Brzeg – wykorzystywanego w podróżach aglomeracyjnych, regionalnych i międzynarodowych.

Przebudowa wiaduktu nad drogą wojewódzką (ul. Wrocławską) w Czernicy zapewni – poza jezdnią – ścieżki dla ruchu pieszego i rowerowego. Oprócz przebudowy obiektów wykonana zostanie kompleksowa wymiana torów i rozjazdów. Z myślą o budowie nowego toru poszerzony będzie nasyp.

Linia planowana jest dla przejazdu pociągów towarowych o długości 740 m, wg wymogów obowiązujących na międzynarodowej sieci kolejowej, tj. z prędkością maksymalną 100 km/godz. i o nacisku na oś 221 kN/oś. Do sprawnych przejazdów będą odpowiednio przystosowane stacje Opole Groszowice, Opole Wschodnie, Czarnowąsy, Dobrzeń Wielki, Popielów, Karłowice, Rogalice, Biskupice Oławskie, Jelcz-Laskowice, Czernica Wrocławska i Siechnice.