Jelcz-Laskowice: Zakaz zatrzymywania wzdłuż Stawowej

(fot. Policja w Oławie / facebook)

Drogi pożarowe, szczególnie te na osiedlach lub przy terenach kąpielowych bardzo często bywają nieprzejezdne. Są zastawione zaparkowanymi samochodami, a kierowcy często tłumaczą się brakiem innych wolnych miejsc postojowych. Taka sytuacja niestety bezpośrednio przekłada się na utrudnienie i znaczne opóźnienie akcji ratowniczej.

Nieprawidłowe parkowanie bezsprzecznie jest wykroczeniem w ruchu drogowym, choć jest to wykroczenie zwykle mniejszego kalibru. Każdy kierowca ma świadomość, że nie stosując się do przepisów zawartych w kodeksie łamie prawo i może ponieść tego konsekwencje. Mimo to, do nieprawidłowego parkowania kierowcy podchodzą z dużym dystansem.

Obecnie występująca ładna i słoneczna pogoda sprzyja kąpielom na pobliskich akwenach wodnych. Przypominamy, w Jelczu Laskowicach na ul. Stawowej, po obu stronach drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się, który dodatkowo posiada tabliczkę T-24, mówiącą o odholowaniu pojazdu na koszt właściciela.

Warto zaznaczyć, że oba znaki stosowane są w celu zapobieżenia zatrzymaniu pojazdów w miejscach, w których spowoduje to pogorszenie płynności ruchu i przepustowości drogi, wzrost zagrożenia bezpieczeństwa i ewentualne inne niedogodności pozostałym uczestnikom ruchu.

Przypominamy, że znak B-36 całkowicie zakazuje zatrzymania pojazdu. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania i dotyczy całego pasa drogowego czyli jezdni, chodnika i pobocza. Zatem nie wolno zatrzymywać się, ani parkować nawet jeśli jest szeroki chodnik i po postawieniu pojazdu zostanie więcej niż 1, 5 m szerokości.

Pamiętajmy, że źle zaparkowany samochód może być przyczyną dłuższego dojazdu służb na miejsce zdarzenia. Powoduje to zwiększenia czasu oczekiwania na pomoc i ratunek.