Jelcz-Laskowice: W punkcie Łacha Jelcz niewielkie ilości „złotej algi”

(fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu)

Na podstawie badań ryb ze Zbiornika Czernica koło Wrocławia zostanie ostatecznie stwierdzony powód ich śnięcia; wstępnie wykluczono metale ciężkie – podał w komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Około 100 kg śniętych ryby wybrano w czwartek ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie, co mogło spowodować pomór ryb – podały służby prasowe wojewody dolnośląskiego.

W wydanym komunikacie GIOŚ podał, że w związku ze śnięciem ryb w Zbiorniku Czernica pobrano próbki wody oraz przebadano pozostałe zbiorniki starorzecza Odry w województwie dolnośląskim. – Od teraz miejsca poboru dodatkowo włączono do prowadzonego monitoringu interwencyjnego. Śnięte ryby zostały przekazane do badań, w celu wykrycia przyczyn ich śnięcia. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ przebadali wodę w sumie w siedmiu miejscach. – Trzy punkty były zlokalizowane na Zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, Zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w tych miejscach, zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu.

Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że jedynie w Zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości „złotej algi”. W Zbiorniku Czernica odnotowano też sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice.