Jelcz-Laskowice: Spektakl pt. „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium”

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zaprasza na na spektakl pt. “Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w wykonaniu Teatru Nowego z Zabrza w ramach programu TEATR POLSKA 2019. Przedstawienie odbędzie się w piątek 11 października o godz. 19:00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki są do odbioru w biurze Centrum Kultury.

Ponadto w dniu prezentacji spektaklu odbędą się bezpłatne warsztaty teatralne zgłębiające tematykę spektaklu – szczegóły wkrótce!

„Gdyby próbować jednym zdaniem ująć o czym jest przedstawienie „Królowie Strzelców”, to można by powiedzieć, że o polityce i sporcie. Chociaż może w odwrotnej kolejności, o sporcie i polityce. Tylko, to nie do końca prawda. Sport w zetknięciu z polityką ma wyjątkową moc tworzenia mitów. Tak było zawsze. Obie te dziedziny ludzkiej aktywności były ze sobą splecione, wręcz nierozerwalnie. Mowa tu oczywiście o sporcie wyczynowym, zawodowym. Sportowcy wygrywając stawali się z miejsca bohaterami narodowymi – tak było na igrzyskach rozgrywanych w starożytnej Olimpii. I nie miało znaczenia, że pojęcie narodu było wówczas zupełnie inne. Igrzyska greckie były nie tylko świętem sportowym i religijnym, były też wydarzeniem politycznym, w końcu ogłaszany był pokój olimpijski, zaprzestawano wojen. (…) Spektakl „Królowie Strzelców” to przedstawienie o polityce i sporcie, ale nie z punktu widzenia ideologii, władzy, państw. To historie ludzkie, dramaty sportowców, którzy znaleźli się w określonym czasie i określonej sytuacji politycznej, ideologicznej i ponoszą tego konsekwencje” – Piotr Rowicki.

Spektakl, którego inspiracją staje się książka Zbigniewa Rokity, jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy… To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, z pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych […]

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Tekst: Piotr Rowicki, Piotr Ratajczak
Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
Ruch sceniczny: Aneta Jankowska, Piotr Ratajczak
Asystent reżysera: Jakub Piwowarczyk
Inspicjent/sufler: Grażyna Nowosielska

Występują: Anna Konieczna, Kasia Łacisz, Monika Kulczyk, Jakub Piwowarczyk, Mateusz Lisiecki-Waligórski, Tomasz Tywoniuk, Krzysztof Sałata

Czas trwania: 100 minut

Źródło: mgck-jl