Jelcz-Laskowice: Specjalny pociąg będzie promować podróże koleją

(fot. Wikipedia)

Na dolnośląskie tory wyjechał we wtorek specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich, który będzie zachęcał mieszkańców do podróży koleją. To wspólna inicjatywa regionalnego przewoźnika, biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz regionalnego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Unia Europejska ustanowiła rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei, aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Elementem obchodów jest specjalny skład Kolei Dolnośląskich, który przez najbliższe miesiące będzie jeździł po regionie i promował podróże koleją.

„Na Dolnym Śląsku od lat stawiamy na kolej. Przejmujemy następne linie oraz inwestujemy w nowoczesny, ale jednocześnie ekologiczny tabor, także dzięki funduszom europejskim. Aktualnie kupujemy nowych 19 pociągów, przygotowujemy też budynek pod ich serwis. Wszystko to z myślą o mieszkańcach regionu, ale też turystach, jak również z myślą o środowisku. Im więcej osób w pociągach, tym mniej samochodów na ulicach, czyli bezpieczniej i lepiej dla atmosfery” – mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas prezentacji pociągu.

Pociąg będzie można spotkać na trasach z Wrocławia Głównego do Rawicza, Głogowa przez Legnicę, Jeleniej Góry przez Wałbrzych oraz do Jelcza Laskowic, a także na połączeniach międzynarodowych – wyjedzie do czeskiego Lichkova przez Kłodzko i Międzylesie.

26 czerwca na pięciu stacjach kolejowych Dolnego Śląska zaplanowano specjalne wydarzenia promujące kolej.