Jelcz-Laskowice: Rzecznik MZ: udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa

(fot. Pixabay)

Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – powiedział w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Nie ma tej bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy – dodał.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zauważył podczas środowej konferencji prasowej, że „poza momentami, w których wykrywane są ogniska zachorowań, to skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna”. „Zazwyczaj mówimy o skali pomiędzy 300 a 400 potwierdzonych przypadków koronawirusa na dobę, chyba, że pojawiają się nowe ogniska, ale to znaczy, że tak naprawdę udało nam się ograniczyć tę transmisję poziomą” – wskazał Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że to oznacza, iż „nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, są tylko w tych małych – tj. domach pomocy społecznej lub ośrodkach leczniczo-opiekuńczych”. „Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy, bo w takim przypadku mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła” – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Jego zdaniem, stabilność ilości wzrostów oznacza, że „transmisji w społeczeństwie jako takiej nie mamy dużej i udało się ją pohamować wprowadzonymi obostrzeniami”.

Dodał również, że prowadzone obecnie działania rządu ukierunkowane w celu zwalczania ognisk zachorowań m.in. w szpitalach lub DPS-ach.

Andrusiewicz poinformował też, że w środę odnotowana została największa skala wzrostu wykonanych dziennie testów. „Dzisiaj w ciągu niecałej doby mamy wykonanych ponad 14,2 tys. testów” – powiedział. „Bardzo nas to cieszy” – dodał.

(POLSKA AGENCJA PRASOWA)