Jelcz-Laskowice: Program Wsparcia Mieszkańców J-L

Współpraca kilku lokalnych środowisk zaowocowała powstaniem Programu Wsparcia Mieszkańców J-L. Jest to inicjatywa skierowana do osób przebywających na kwarantannie oraz do seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie mają możliwości skorzystania z pomocy rodziny lub sąsiadów przy załatwianiu codziennych czynności.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. W gminie Jelcz-Laskowice na kwarantannie przebywa obecnie prawie 500 osób. Wiele instytucji, stowarzyszeń, firm oraz osób prywatnych z gminy Jelcz-Laskowice już wcześniej angażowało się w pomoc osobom na kwarantannie oraz seniorom, ale te zadania nie były skoordynowane. Zdarza się, że mieszkańcy gminy gubią się w natłoku informacji o pandemii COVID-19. Nie wiedzą, gdzie się udać czy zadzwonić, aby uzyskać pomoc. Właśnie dlatego Urząd Miasta i Gminy uruchomił Lokalne Centrum Wsparcia Mieszkańców J-L, które jest odpowiedzią na te potrzeby i mieści się w Centrum Sportu i Rekreacji.

Osoby, do których skierowana jest ta akcja będą mogły pod nr tel. 884 80 80 82 uzyskać pomoc przy zakupach, wyprowadzeniu psa czy skorzystaniu z pomocy psychologa. Koordynatorem programu jest sekretarz miasta i gminy Dariusz Koprowski. Akcja jest realizowana dzięki połączeniu sił Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Jednostki Strzeleckiej 3056, Komisariatu Policji Jelcz-Laskowice, stowarzyszenia „Młodzieżowe Centrum Pomocy” oraz „Vassari Events”.

Za pomoc przy zakupach oraz inne wsparcie dla seniorów i osób na kwarantannie odpowiada Jednostka Strzelecka 3056.Należy pamiętać, że strzelec zgłosi się do osoby zainteresowanej uzyskaniem pomocy dopiero po jej uprzednim telefonie do Centrum Wsparcia. Wolontariusz musi okazać Książeczkę Strzelecką. Następnie odbiera listę zakupów i gotówkę, po czym dostarcza zakupy, paragon i pozostałą resztę pieniędzy.

Akcja wyprowadzania psów dotyczy mieszkańców Jelcza-Laskowic z budynków wielorodzinnych i prowadzona jest przez wolontariuszy stowarzyszenia „Młodzieżowe Centrum Pomocy” i „Vassari Events”. Jest to akcja darmowa, jeśli ktoś żądałby za usługę pieniędzy, należy poinformować o tym fakcie policję i Urząd Miasta i Gminy. Osoby zainteresowane pomocą psychologiczną zostaną skontaktowane z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wszelkie nieprawidłowości związane z akcją należy zgłaszać do Urzędu Miasta i Gminy.

Źródło: UMiG / TM

REKLAMA