Jelcz-Laskowice: Profilaktyka raka jelita grubego

(fot. UMiG)

Burmistrz Bogdan Szczęśniak podpisał z wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim deklarację współpracy przy profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W ramach programu trwającego od 5 lipca do 22 września br. przynajmniej 100 mieszkańców miasta i gminy będzie mogło bezpłatnie oddać próbki kału do badania na raka jelita grubego. Program realizować będą miejska przychodnia w J-L oraz ośrodek zdrowia w Minkowicach Oł.

Wicemarszałek Krzyżanowski oświadczył, że celem programu jest obniżenie ponurych statystyk zachorowań na ten rodzaj nowotworu i wskazał na szeroki zakres realizowania programu na Dolnym Śląsku. Burmistrz Szczęśniak z kolei wyraził nadzieję, że taki program spotka sie z żywym odzewem wśród mieszkańców i zapytał, czy po spożytkowaniu planowanych 100 testów gmina Jelcz-Laskowice bedzie mogła liczyć na nowe ze strony województwa. Wicemarszałek wspomniał, że są na to przewidziane odpowiednie środki budżetowe i nie widzi przeszkód przed dostarczeniem dodatkowych dawek.

Program profilaktyki raka jelita grubego rozpoczyna się 5 lipca. Testy można odebrać po wcześniejszym wypełnieniu ankiety w sekretariacie Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej przy ul. Bożka 13, pokój 67, w każdy poniedziałek od godz. 8:00 do 15:00. W razie pytań – kontakt pod nr telefonu: 71 381 23 39. Badania będą wykonywane do limitu liczby otrzymanych testów w ramach programu.

Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale świadczy o krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Ustalenia przyczyn krwawienia wymaga wykonania innych badań, przede wszystkim badania kolonoskopowego. Ujemny wynik na krew utajoną w kale nie wyklucza obecności zmian chorobowych w obrębie przewodu pokarmowego, gdyż krwawienia z poliów i guzów nowotworowych mają charakter okresowy.