Jelcz-Laskowice: Posługiwał się fałszywymi banknotami

(fot. policja)

Policjanci pionu kryminalnego zatrzymali 60-letniego mieszkańca Jelcza-Laskowic, podejrzanego o wprowadzenie do obiegu podrobionego banknotu o nominale 100 złotych. Mężczyźnie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Funkcjonariusze policji z Jelcza-Laskowic otrzymali informację o fałszywym banknocie stuzłotowym, wprowadzonym do obrotu handlowego przez klienta sklepu spożywczego w Jelczu-Laskowicach, który podrobionym banknotem zapłacił ekspedientce za nabyty alkohol. W pierwszej chwili kobieta nie zwróciła uwagi na banknot i wydała mężczyźnie resztę.

Dopiero podczas rozliczania kasy i segregowania pieniędzy zauważyła „wyróżniający się” banknot. Ekspedientka niezwłocznie przejrzała monitoring i wytypowała sprawcę oszustwa.

Niedługo po ujawnieniu tego faktu, mężczyzna ponownie pojawił się w sklepie chcąc zapłacić ponownie podrobionym banknotem za papierosy. Pracownica tym razem nie sprzedała mu towaru, nakazała jednak zwrócić pieniądze za niezapłacony alkohol.

Mężczyzna nie uregulował należności i pospiesznie wyszedł z lokalu. Wtedy kobieta powiadomiła policję.

Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce zabezpieczyli fałszywy banknot. Na podstawie informacji zebranych od zgłaszającej oraz przeglądu monitoringu ustalili, że mężczyzna jest im znany.

Sprawdzając okolice sklepu zauważyli go siedzącego na ławce. Mężczyzna został wylegitymowany, zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie mu dwóch zarzutów: jeden dotyczył wprowadzenia w obieg podrobionego banknotu, drugi zarzut – usiłowania wprowadzenia w obieg fałszywych pieniędzy. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Na czas prowadzonego postępowania podejrzany został poddany policyjnemu dozorowi.

O wysokości wymierzonej kary zadecyduje sąd.