Jelcz-Laskowice: Policja ostrzega przed kradzieżami na ogródkach działkowych

(fot. Policja w Oławie / facebook)

Ciepła i słoneczna pogoda wpływa na rozpoczynający się sezon porządkowania ogródków działkowych oraz częstsze przebywania na świeżym powietrzu. W tym czasie na terenach ogródków mogą pojawić się także nieproszeni goście – złodzieje oraz wandale. Przypominamy o zachowaniu ostrożności i właściwym zabezpieczeniu mienia przez działkowiczów.

Należy pamiętać, że właściciele mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Warto o nie dbać wspólnie z sąsiadami, na zasadzie wzajemności zwracajmy uwagę na osoby nieznajome, które chodzą po terenie ogrodu. Jeżeli zauważymy nieznany nam pojazd, który parkuje w okolicy, postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i markę. Dobrze też pozostawać ze sobą w kontakcie, dlatego wymieńmy się z sąsiadami swoim numerem telefonu.
Jeśli przez jakiś czas nie mamy zamiaru wywozić sprzętu z działki, warto pomyśleć o lepszym zabezpieczeniu altany. Dobrym wyjściem są wzmocnione drzwi, okratowane okna, czy też zamki z atestem. Pomocnym będzie również czujny sąsiad.

Pamiętajmy, aby podczas prac na działce nie pozostawiać cennych przedmiotów bez nadzoru. Złodziej może wkroczyć na działkę nawet, gdy na niej przebywamy, dlatego też, nie pozostawiajmy w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów i innych wartościowych rzeczy, gdy oddalamy się choćby na chwilę od miejsca ich pozostawienia.

Zwracajmy uwagę na obce osoby przebywające na ogródkach działkowych, kiedy mamy wątpliwości, co do zachowania nieznanych osób niezwłocznie zadzwońmy na numer alarmowy. O swoich spostrzeżeniach możemy kontaktować się z policjantem tzw. pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowym.