Jelcz-Laskowice: Pierwsze strzelania z koreańskiej wyrzutni na podwoziu Jelcz

Na poligonie w Korei Południowej odbyły się pierwsze strzelania z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 Chunmoo, osadzonej na podwoziu Jelcz P882.57 TS T45. W strzelaniu brali udział żołnierze Wojska Polskiego, którzy od 18 sierpnia w Republice Korei biorą udział w szkoleniu z obsługi wyrzutni HOMAR-K.

Pojazd marki JELCZ, który został w Korei zintegrowany z wyrzutnią, to podwozie typu P882.57. Posiada opancerzoną kabiną trzymiejscową, w układzie czteroosiowym z napędem 8×8. Pojazd został przystosowany do jazdy po drogach o twardej nawierzchni oraz w warunkach terenowych. Masa całkowita pojazdu oscyluje w granicach 22,5 tony. Pojazd o długości 11 m i szerokości 2,8 m ma zdolność pokonywania przeszkód terenowych o wysokości maksymalnej do 30 cm. Pokona także rów o szerokości do 60 cm i przeszkodę wodną o głębokości 1m.

Umowa wykonawcza zawarta pomiędzy MON a Hanwha Defence obejmuje pozyskanie łącznie 218 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, wraz z szerokim zakresem transferu technologii oraz ustanowieniem potencjału przemysłowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jej wartość to 3,55 mld USD netto, a dostawy mają być realizowane do 2027 roku.

Umowa Wykonawcza podpisana przez JELCZ Sp z o.o. w dniu 14.12.2022 r. zakłada dostarczenie łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych w pełni wyprodukowanych przez JELCZ sp. z o.o., które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo, jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS. JELCZ w ramach tego kontraktu dostarczy 19 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T28 TS ASV-H i 18 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T82 TS ASV-K oraz 18 podwozi specjalnych przystosowanych do montażu modułu wyrzutni LM K-MRLS – TS K-MRLS T45 oraz 4 podwozia na potrzeby prototypów kolejnych wersji pojazdów specjalnych.

Harmonogram dostaw wynikający z umowy zakłada, że pierwsze 18 egzemplarzy systemu Homar-K zostanie dostarczonych do końca 2023 r. Dostawa sprzętu umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K.