Jelcz-Laskowice: Ostatnie godziny na wyrażenie sprzeciwu ws. wariantu 44

Morawiecki poinformował, że rozdysponowano już blisko 3 mln rękawiczek i pół miliona litrów płynów dezynfekcyjnych dla szpitali (fot. Wikipedia)

Do końca 2021 roku coraz mniej czasu. To oznacza, że już tylko godziny pozostały na podpisanie petycji przeciwko realizacji wariantu 44 oraz wypełnienie ankiety poświęconej inwestycji Kolei Dużych Prędkości na terenie miasta i gminy.

Przypomnijmy, mieszkańcy od kilku tygodni protestują przeciw budowie najszybszej trasy kolejowej w Polsce, która ma przebiegać przez gminę. Trasa m.in. przecina osiedle Jelcz na dwie części oraz przechodzi przez jedyną drogę łącząca Jelcz-Laskowice z Oławą. Ponadto przebiega ona blisko zabudowań w Grędzinie, dzieli Chwałowice, przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wodnych i stacji wodociągowej. Przebiega bardzo blisko „Pierwszego Stawu” i biegnie przez tereny chronione Natura 2000 w starorzeczu Odry

Dzięki trasie kolejowej z Wrocławia do Warszawy dojedziemy w niespełna dwie godziny. Budowa 400-kilometrowego odcinka rozpocznie się w 2023 roku, a jej otwarcie zaplanowano 4 lata później. Polski tunel kolei dużych prędkości zostanie połączony z koleją czeską. Decyzja dotycząca ostatecznego przebiegu trasy ma zapaść w lipcu przyszłego roku.