Jelcz-Laskowice: „Ogórek” na nagrobku Tomasza Surowca

(fot. MPK Wrocław / facebook)

W piątek, 17 marca, na nagrobku Tomasza Surowca – człowieka, który zatrzymał Wrocław i rozpoczął strajk w 1980 roku, została postawiona figurka legendarnego autobusu „Ogórka”. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, gdzie spoczywa śp. Tomasz Surowiec – poinformował portal wroclaw.pl.

W latach 80. Pan Tomasz jako kierowca autobusu MPK przyczynił się do brawurowych akcji. Nasz bohater współorganizował i uczestniczył w wielu działaniach opozycyjnych. Podejmował się strajku z wieloma dzielnymi pracownikami i pracowniczkami Zajezdni. Pod koniec 1980 roku współtworzył niezależne pismo MKZ „Solidarność Dolnośląska”, następnie kilka lat później pod groźbą represji, nieugięty kolportuje wydawnictwa podziemne – wspomina MPK Wrocław.

Największy zryw nastąpił w geście strajku solidarnościowego z Wybrzeżem. Właśnie wtedy 26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec w asyście legendarnego Ogórka zablokował wyjazd z Zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk w mieście stu mostów – Wrocławiu. Jedną z ikon tych wydarzeń, czyli Jelcza 043 można podziwiać cyklicznie przy wydarzeniach organizowanych przez MPK Wrocław, a od teraz miniaturkę pojazdu, wykonaną z brązu można zobaczyć na pomniku Tomasza Surowca.

Źródło: MPK Wrocław, wroclaw.pl / DG