Jelcz-Laskowice: Kultowy jelczański ŻUBR zaparkował w Jelczu

(Samochód ciężarowy Żubr A-80 / Domena publiczna / fot. Wikipedia)

Za nami odsłonięcie kolejnej rzeźby kultowego pojazdu marki JELCZ na terenie Jelcz-Laskowic. Tym razem uwiecznienia doczekał się ŻUBR, czyli JELCZ A80. Odsłonięcia rzeźby dokonał Romuald Piórko, zastępca burmistrza oraz Tomasz Bajsarowicz, członek zarządu spółki JELCZ Sp. z o.o.

To już kolejna rzeźba, która stanęła na ternie miasta. Na mapie jelczańskich rzeźb znajduję się już Jelcz 043, popularnie zwany „Ogórkiem” oraz JELCZ 004 – kultowy polski wóz strażacki.

„ŻUBR” produkowany w latach 1960-1968 był jedną z pierwszych ciężarówek, która wyjechała z hali produkcyjnej Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Jako udana konstrukcja doczekał się kilku różnych wersji, które w zależności od zastosowania ważyły od 7 do 15 ton. ŻUBR to również protoplasta ciężarówek serii 300, które woziły polskich himalaistów i stały się także bazą do produkowanych później wozów strażackich. Doświadczenia i wiedza ówczesnych konstruktorów, legły u podstaw sukcesu współczesnego flagowego produktu marki, czyli „skrzyniówki” S02, stanowiącej dziś bazę zaplecza logistycznego Polskich Sił Zbrojnych.

– Włączyliśmy się w ten ważny dla społeczności lokalnej projekt, bo chcemy w ten sposób przypominać wyroby jelczańskich konstruktorów, które trwale związały się z naszym regionem oraz promować powstające w naszych zakładach najnowsze modele pojazdów dostarczanych na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. JELCZ jako spadkobierca Jelczańskich Zakładów Samochodowych, świadomie realizuje politykę społecznej odpowiedzialności biznesu i wspiera działania na rzecz więzi z lokalną społecznością. – powiedział Tomasz Bajsarowicz, członek zarządu spółki.

Projekt powrotu na ulice Jelcza-Laskowic kultowych pojazdów marki JELCZ ma charakter długofalowy i zakłada, że co roku będą odsłaniane rzeźby kolejnych modeli. Celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu, a także rozpoznawalności marki JELCZ.