Jelcz-Laskowice: Kąpiesz się w stawach w Jelczu? To uważaj

(fot. polska-org.pl / żmija°)

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” mundurowi kontrolują strzeżone i niestrzeżone akweny wodne znajdujące się w powiecie oławskim. Podczas kontroli policjanci przypominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, by dalsze tygodnie wakacji upłynęły radośnie i bezpiecznie. Podczas wakacji na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji i zabaw, ale także ukrytych i niespodziewanych niebezpieczeństw. Upalne i słoneczne dni to doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach, rzekach lub na basenach.

Apelujemy o ostrożność nad wodą i przypominamy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie dostosować. Pamiętajmy, aby wybierać te kąpieliska, które są strzeżone przez ratowników oraz te, które mają wytyczone strefy do pływania. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy.

Dotychczas nie stwierdzono żadnych zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników letniego wypoczynku. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Przypominamy o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli podczas wypoczynku nad wodą:

  • kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,
  • dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,
  • pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu‼️
  • po dłuższym odpoczynku na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało – w ten sposób unikniemy szoku termicznego,
  • unikajmy w wodzie zabaw typu „podtapianie”, skoki na główkę czy zrzucanie innych z materaca,
  • wypoczywając nad wodą, nie pozostawiajmy swoich rzeczy bez opieki. Złodzieje tylko czekają na taką okazję,
  • przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników i zwracajmy uwagę na wywieszony kolor flagi,
  • korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zawsze zakładajmy kamizelki asekuracyjne.