Jelcz-Laskowice: IX Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy

Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy w Jelczu-Laskowicach od niemalże dekady gromadzi miłośników muzyki organowej. To niezwykle cenne wydarzenie wpisane na stałe w mapę imprez kulturalnych regionu, zostało zapoczątkowane i jest z pasją kontynuowane przez parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Festiwal budzi uznanie występami najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej oraz oryginalnym połączeniem brzmienia tego królewskiego instrumentu z bogatym instrumentarium i wokalistyką. W 2022r. festiwal został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego oraz patronatem medialnym TVP3 Wrocław. Wydarzenie będzie z pewnością wyjątkowe, ponieważ odbywa się w roku dwóch ważnych jubileuszów 15-lecia istnienia Centrum Kultury oraz 35-lecia nadania Jelczu-Laskowicom praw miejskich.

Motywem przewodnim tegorocznej 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wokalno – Organowego będzie „niesienie dobrej nowiny”, a charakteryzować go będzie różnorodność stylów muzycznych, emocji i obsady, przez co stanie się podróżą przez historię muzyki. Każdy koncert będzie oparty na kompozycjach z różnych epok muzycznych. Usłyszymy utwory średniowieczne, barokowe, romantyczne oraz współczesne. Pieczołowicie dobrany repertuar i zaproszeni artyści udowodnią słuchaczom, że muzyka organowa jest wyjątkowa w każdym wydaniu. Festiwal rozpoczną Patryk i Aleksandra Podwojscy, młodzi, bardzo utalentowani artyści. Ich koncert będzie kwintesencją muzyki organowej i śpiewu klasycznego. W kolejnej niedzielnej odsłonie po raz pierwszy zaprosimy na spotkanie z muzyką gospel w wykonaniu Sienna Gospel Choir – muzyką, która narodziła się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Nietuzinkowym koncertem będzie także połączenie mistrzowskiego wykonania organowego Katarzyny Olszewskiej z kwartetem waltorniowym – Hornet Quartet. Ostatni koncert będzie pełen ekspresji i pasji, a wszystko to za sprawą kwintetu smyczkowego, akompaniamentu pozytywu oraz wzruszającego wokalu solistek Karoliny Sikory i Katarzyny Hołysz w wyjątkowym dziele G.B. Pergolesiego „Stabat Mater”.

W tym jubileuszowym roku serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki na 9. Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy. Jesteśmy przekonani, że ciekawe koncerty, odbywające się we wnętrzu i atmosferze obiektu sakralnego, wzbudzą wiele pozytywnych emocji i wzruszeń, które zostaną na długo w Państwa pamięci. Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny. Szczegóły na stronie MGCK.