Jelcz-Laskowice: Gang z Jelcza-Laskowic z aktem oskarżenia

(fot. Pixabay)

Prokuratura Krajowa oskarżyła 21 osób o udział w grupie przestępczej, która oszukiwała klientów, chcących nabyć luksusowe samochody sprowadzane z zagranicy. Oskarżeni pobierali zaliczki, a następnie anulowali transakcje, nie zwracając pieniędzy. Wyłudzili blisko 5 mln zł.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do wrocławskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 21 osobom za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała oszustw przy oferowaniu sprzedaży luksusowych samochodów.

Śledczy ustalili, że grupa ta działała od sierpnia 2018 do kwietnia 2020 roku na terenie całego kraju, ale „centrum aktywności przestępczej” znajdowało się w Jelczu-Laskowicach. Grupą kierować miał Rafał Ł., który od momentu zatrzymania przebywa w areszcie śledczym.

„Pokrzywdzeni nawiązywali kontakt z Rafałem Ł. lub innymi osobami dzwoniąc pod numer telefonu podany w ofercie internetowej. Następnie prowadzili korespondencję poprzez pocztę elektroniczną, otrzymując zdjęcia i specyfikację oferowanych pojazdów. Po wpłaceniu zaliczki byli informowani, że transakcja nie zostanie zrealizowana i zostaną im zwrócone pieniądze” – przekazał Dział Prasowy PK.

Dla uwiarygodnienia procederu oskarżeni wystawiali faktury zaliczkowe, a także faktury korygujące. Sporządzali umowy, które szczegółowo opisywały sprowadzane z zagranicy pojazdy. Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „oszustw co do mienia znacznej wartości”. Z ustaleń prokuratury wynika, że oszukano prawie 200 osób lub podmiotów prawnych na łączną kwotę blisko 5 mln zł.

„Do śledztwa dołączono kilkadziesiąt postępowań karnych prowadzonych w różnych regionach Polski w związku ze składanymi przez pokrzywdzonych zawiadomieniami o przestępstwach” – podała PK.

PAP / DG / TM