Jelcz-Laskowice: Fenerbahçe Stambuł w Jelczu

Pięciokrotny mistrz Turcji, aktualny wicemistrz tego kraju, drużyna Fenerbahçe Stambuł zagra w turnieju TAURON Giganci Siatkówki, który w dniach 24-26 września zaplanowano w Miliczu i w Jelczu-Laskowicach.

To już oficjalna informacje – Fenerbahçe Stambuł jest pierwszym z dwóch zagranicznych zespołów, które w Jelczu-Laskowicach sprawdzą formę PGE Skry Bełchatów i Jastrzębskiego Węgla. Tym samym jasne jest już, że tegoroczna edycja turnieju będzie pojedynkiem polsko-tureckim.

– Przede wszystkim chcemy podziękować prezesowi Wojciechowi Rozdolskiemu, że nas zaprosił. Obserwuję ten turniej i wiem, że przewinęło się przez niego wiele czołowych drużyn. Równie ważne jest też to, że te zawody wspierają szczytne cele i pomagają chorym dzieciom – mówi Dariusz Stanicki, menadżer drużyny Fenerbahçe Stambuł.

Stanicki to były reprezentant Polski. Grał m.in. w AZS-ie Częstochowa i Płomieniu Sosnowiec. Do Turcji trafił w latach 90-tych za sprawą Huberta Wagnera, który prowadził wówczas Halkbank Ankara. Tam się ożenił, został na stałe. Dziś pracuje w Fenerbahçe, gdzie gra też jego 20-letni syn Bora Jozef Stanicki.

TAURON Giganci Siatkówki – Daniel Castellani wraca do Polski

– Dla nas to będzie bardzo ważny sprawdzian na dwa tygodnie przed starem ligi. Oczywiście dla każdego sportowca ważny jest wynik, ale istotne jest też to, że prawdopodobnie zagramy na turnieju już w najmocniejszym składzie. Zmierzymy się z zespołami z najwyższej półki, bo patrząc na wyniki PGE Skry i Jastrzębskiego Węgla w ostatnim 10-leciu, to tak trzeba powiedzieć – mówi Stanicki, który do Polski przyleci z Danielem Castellanim. Argentyńczyk, były trener reprezentacji Polski, właśnie został ogłoszony nowym szkoleniowcem Fenerbahçe. Zresztą już po raz trzeci. Wcześniej nad Bosforem pracował w latach 2011-12 oraz 2013-2015. Przypomnijmy, że ostatnim jego pracodawcą był AZS Olsztyn. Castellani z Biało-Czerwonymi w 2009 roku zdobył mistrzostwo Europy. Zawody rozgrywane były zresztą… w Turcji.

Do Polski przyleci kilku naprawdę klasowych siatkarzy. Największą gwiazdą Fenerbahçe ma szansę stać się francuski przyjmujący Yacine Louati, który właśnie w Tokio zawiesił na swojej szyi złoty medal olimpijski. 29-latka polscy kibice kojarzą dobrze zapewne nie tylko z igrzysk, ale także z Jastrzębskiego Węgla, któremu pomógł w tym roku odzyskać mistrzostwo Polski. Inną znaną postacią jest doświadczony Irańczyk Mohammad Musawi. 33-latka lepiej znają zapewne fani AZS-u Olsztyn, gdzie występował w latach 2019-20. Kubańczyk Salvador Hidalgo Oliva grał w Jastrzębskim Węglu w latach 2016-19. Dziś ma 36 lat, wciąż duże umiejętności i olbrzymie doświadczenie. Jeśli chcemy wspomnieć o rodzimych graczach, to z pewnością należy wymienić chociażby przyjmującego İzzeta Ünvera, atakującego Metina Toy’a (najlepiej atakujący Ligi Europejskiej 2019) czy doświadczonego libero Hasana Yeşilbudaka.

– To, że przyjedzie do nas taki zespół jak Fenerbahçe, najlepiej pokazuje, iż TAURON Giganci Siatkówki to jeden z najważniejszych przedsezonowych turniejów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. To czołowa turecka drużyna, która przygotowuje się nie tylko do walki o mistrzostwo kraju, ale też do gry w Lidze Mistrzów. Cieszę się, że kibice „Gigantów Siatkówki” kolejny raz będą oglądać w akcji tak wybitnych siatkarzy, ale taki jest nasz cel – nie chcemy zwalniać, tylko się rozwijać i zapraszać do siebie najlepszych – mówi Wojciech Rozdolski, pomysłodawca i organizator TAURON Gigantów Siatkówki.

Partnerem tytularnym TAURON Gigantów Siatkówki jest TAURON. Złotym Sponsorem – PKN Orlen. Sponsorem Oficjalnym – Liedmann Agro. Partnerem Medialnym – Gazeta Wrocławska.

Fenerbahçe Stambuł na TAURON Giganci Siatkówki 2021 – najważniejsze informacje

  • Rok powstania – 1927
  • Mistrz Turcji – 2008, 2010, 2011, 2012, 2019
  • Puchar Turcji – 2008, 2012, 2017, 2019
  • Superpuchar Turcji – 2011, 2012, 2017, 2020
  • Puchar Challenge – 2014
  • Trener: Daniel Castellani (Argentyna)

REKLAMA