Jelcz-Laskowice: Duże inwestycje wielu firm na terenie gminy

Tuż obok fabryki silników japońskiej Toyoty zainwestuje jedna z firm kooperujących z tym światowym gigantem motoryzacyjnym. Inwestorem jest firma Poland Smelting Technologies „POLST”, która wybuduje drugą na Dolnym Śląsku topalnię wtórnego aluminium (pierwszy zakład produkcyjny tego inwestora znajduje się od kilku lat tuż obok fabryki silników i skrzyń biegów Toyoty w Wałbrzychu). Zakład produkcyjny powstanie na dwóch działkach – jednej należącej do Toyota Tsusho Europe SA, a drugiej należącej do gminy Jelcz-Laskowice.

Również polski oddział hiszpańskiej firmy Coinalde rozbuduje fabrykę gwoździ w w Łęgu przy ul. Japońskiej 3. Zakład znajduje się na terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Coinalde należy do korporacji Mondragon Corporation Cooperativa (właściciela m.in. marki Fagor – byłego właściciela wrocławskiego producenta sprzętu AGD – Wrozamet). Inwestor działa od 2004 roku, kiedy to zakupił 1,6 ha działkę. Fabryka rozpoczęła produkcję gwoździ rok później. Aktualnie zatrudnia ponad 50 osób. Hiszpanie zdecydowali się aktualnie na jej rozbudowę.

Rozbudowę zaplanował też Autoliv. Fabryka w Jelczu-Laskowicach pozyskała kolejne kontrakty, które przekonały szwedzkich właścicieli do potrzeby dalszej rozbudowy tego zakładu. Autoliv zainwestuje ponad 25 mln euro w rozbudowę i optymalizację zakładu produkującego moduły poduszek powietrznych, tak aby spełniał obecne standardy koncernu i zapewnił dodatkowe 4000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, by pomieścić linie mające produkować na potrzeby już zawartych kontraktów oraz 11000 metrów kwadratowych dla centrum technicznego, by umożliwić jego budowę i tym samym integrację inżynierii rozwojowej i produkcji w jednym miejscu.

Także Ronal otrzymał pod koniec kwietnia pozwolenie na rozbudowę z przebudową fabryki felg aluminiowych o część produkcyjno-magazynową. Za projekt rozbudowy odpowiedzialny jest architekt Rafał Pyrcz z Detal Projektowanie i Realizacje z Wrocławia. Fabryka w Jelczu-Laskowicach jest największą fabryką koncernu Ronal. Produkuje ponad 3 mln felg rocznie i zatrudnia 770 pracowników. Dzięki rozbudowie firma planuje zatrudnienie kilkudziesięciu nowych pracowników.

Źródło: investmap.pl