Jelcz-Laskowice: Ciągniki rodem z Jelcza pomogą m.in. w transporcie czołgów

Na wyposażenie #WojskoPolskie 🇵🇱trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton, w skład których wchodzą opancerzone ciągniki #JELCZ. Zestawy będą służyły m. in. do transportu czołgów M1A2 #ABRAMS i #Leopard (fot. twitter / MON)

Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton – poinformowało we wtorek MON.

„Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton, w skład których wchodzą opancerzone ciągniki JELCZ. Zestawy będą służyły m. in. do transportu czołgów M1A2 ABRAMS i Leopard” – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony narodowej na twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na zakup od USA 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji za ok. 4,75 mld dolarów; zapowiedział, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych. Dostawy przewidziano na lata 2025-26.

W Polsce w czołgi Abrams ma zostać uzbrojona 18. Dywizja Zmechanizowana, której brygady mają obecnie czołgi Leopard i T-72. Polska – poza amerykańskimi wojskami lądowymi w Europie – będzie jedynym użytkownikiem tego czołgu na Starym Kontynencie.