Jelcz-Laskowice: 16 czerwca spotkanie autorskie z Wojciechem Ganczarkiem

Wyobraźcie sobie, że zostawiacie pracę, mieszkanie, rodzinę, cały swój świat i wyruszacie w podróż. Do Ameryki Południowej. Rowerem. Przez 10 lat pokonujecie 50 tyś. kilometrów. Wyzwanie totalne, prawda? Jaki impuls musi być w człowieku, aby podjąć takie działanie. Może odpowiedź na to pytanie padnie podczas spotkania autorskiego z Wojciechem Ganczarkiem?

Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— stary rower o stalowej ramie przebywa tysiące kilometrów. Najistotniejszym osiągnięciem nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać ta tak ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, a więc nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu: nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, tęsknić za Wenezuelą, lepiąc arepy i nucąc tonady jak miliony emigrantów z Caracas, Meridy i Barquisimeto. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży da się naprawdę wrócić.

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988 w Jelczu-Laskowicach, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (m.in. BikeBoard, Tygodnik Przegląd i Magazyn Kontakt) a także książek „Upały, mango i ropa naftowa” (2017), „Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020) i „Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego „Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”; regularnie gości w ogólnopolskich mediach jako ekspert od Ameryki Łacińskiej (m.in. Radio357, TVN, programy 2, 3 i 4 Polskiego Radia).