Jawor następny po Jelczu

Mercedes zbuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku fabrykę silników – pisze „Puls Biznesu”. Wartość inwestycji ocenia się na 800 milionów euro. Na chwilę obecną przedstawiciele koncernu nie wydali w tej sprawie oficjalnego komunikatu. Jak dowiedziała się gazeta, jego treść ma być uzgodniona z polskim rządem i podana do wiadomości prawdopodobnie pod koniec tygodnia.

Będzie to pierwsza w naszym kraju inwestycja motoryzacyjna tak prestiżowej marki – podkreśla dziennik. W zakładzie, który znajdzie się na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej, pracę znajdzie od 700 do półtora tysiąca osób. Ma to olbrzymie znaczenie dla samego Jawora, w którym bezrobocie wynosi 18 procent. Tereny, na których znajdzie się zakład produkujący silniki dla motoryzacyjnego potentata, mogą liczyć na dodatkowe inwestycje, głównie w lokalną infrastrukturę: drogi, wodociągi, linie energetyczne, sieć melioracyjną – zauważa „Puls Biznesu”.

Zakłady w Jaworze będą kolejnym w Polsce produkującym silniki samochodowe. Swoje fabryki mają już Toyota w Jelczu, Volkwagen w Polkowicach czy General Motors w Tychach.