Bez korków z Jelcza do Wrocławia? Kolejny fragment wschodniej obwodnicy coraz bliżej

To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Jelcza dojeżdżających codziennie do Wrocławia, którzy dziś stoją w długich korkach na Strachocińskiej i Opolskiej. Właśnie otwarto oferty w przetargu na projekt i budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z Łanów do Długołęki. odcinek zostanie oddany do użytku najpóźniej w 2020 roku.

Najtaniej – za 104 mln zł – chciałby wybudować trasę Strabag. W sumie wpłynęło 6 ofert, w tym jedna od Chińczyków. Teraz Dolnośląska Służba Dróg i Kolei oceni oferty biorąc pod uwagę cenę – 95 proc. i okres gwarancji – 5 proc.

Wschodnia obwodnica Wrocławia będzie drogą wojewódzką, która połączy DW-455 z drogą krajową nr 98, a dalej z Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Będzie miała blisko 10 km długości. Jej początek zlokalizowany jest za skrzyżowaniem z ul. Strachocińską.

Na trasie powstaną m.in. dwujezdniowy wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 292 Jelcz Miłoszyce – Wrocław Osobowice oraz planowaną Trasą Swojczycką oraz 180-metrowy most nad Widawą i obszarami Natura 2000.

Pierwszy fragment Wschodniej Obwodnicy Wrocławia oddano w 2007 r. W następnych latach oddawano do użytku kolejne odcinki. Przewidywana długość całej trasy to ok. 40 km, a łączny koszt ok. 600 mln zł.

W planach znajduje się przetarg na budowę ostatniego odcinka tej trasy, który połączy miejscowości Żerniki Wrocławskie i Bielany przy autostradzie A4. W całości obwodnica ma być gotowa w połowie 2020 r.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl | wnp.pl