75. rocznica wyzwolenia obozu pracy Fünfteichen

75. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu pracy Fünfteichen zapowiada się w sposób wyjątkowy. W czwartek, 23 stycznia, w Izbie Historii Marki JELCZ odbędzie się wernisaż wystawy historycznej, poświęconej więźniom obozu i fabryce zbrojeniowej Kruppa Berthawerk. Będzie to centralny punkt obchodów, na który złożą się również upamiętnienie pod pomnikiem „Więźniom Gross Rosen” oraz spektakl teatralny.

W tygodniach poprzedzających wernisaż trwały intensywne prace nad wystawą. Izba muzealna na ul. Inżynierskiej uzyskała pod okiem profesjonalnych plastyków nową aranżację, nawiązującą wyposażeniem do realiów obozowych. Mieszkańcy Jelcza-Laskowic będą mogli obejrzeć na wystawie historycznej dokumenty i fotografie, pamiątki po więźniach czy zrekonstruowany napis z nazwą obozu. Część oryginalnych eksponatów pozyskano z Muzeum Gross Rosen.

Po otwarciu wystawy, w ramach artystycznego uświetnienia uroczystości, odbędzie się spektakl teatralny pt. „Głosy z Pięciu Stawów” w wykonaniu Teatru Formy z Drzemlikowic. Jego szefem jest Józef Markocki – aktor i mim. W przestawieniu weźmie udział dwóch aktorów. Oprócz Markockiego, który zajął się scenariuszem i reżyserią, na małej scenie wystąpi aktorka. Spektakl będzie utrzymany w konwencji pantomimicznej oraz teatru żywego słowa. Powstał specjalnie na uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Jego scenariusz opiera się na listach więźniów. Spektakl odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Izbie Historii Marki JELCZ.

Nową wystawę będzie można również obejrzeć w stałych godzinach otwarcia Izby Historii Marki JELCZ:

poniedziałek – 10.00 – 13.00

środa – 10.00 – 13.00

czwartek – 15.00 – 18.00

Zwiedzanie przez grupy zorganizowane, jest możliwe także w innych terminach – po telefonicznym uzgodnieniu terminu z kustoszem.