sypialnioland-olawa

Pociągiem z Jelcza do Opola po nowych torach? [wideo]

Inwestycje kolejowe na Opolszczyźnie pozwolą skrócić czas przejazdu nie tylko w połączeniach regionalnych, ale także w dalekobieżnych. Wśród nich, na liście rezerwowej, jest połączenie z Jelcza do Opola.

Na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego (KPK) znalazło się sześć projektów. Dotyczą robót na liniach nr 153, 199, 681, 682 i 872 między Toszkiem i Starym Koźlem, ponadto rewitalizacji linii nr 287 Nysa–Opole oraz linii nr 301 i 293 między Opolem i Kluczborkiem, a także rewitalizacji trasy nr 288 od Nysy do Brzegu.

Cztery inwestycje trafiły na listę rezerwową KPK. To prace na linii E-30 między Kędzierzynem a Opolem Zachodnim, na linii C-E 30 Opole Groszowice–Jelcz–Wrocław Brochów, E-59 od Kędzierzyna do Chałupek oraz na linii nr 143 na odcinku Kluczbork–Oleśnica–Wrocław Mikołajów.

Dla trzech pierwszych projektów PLK ubiega się o dofinansowanie z CEF (to unijny instrument finansowy Connecting Europe Facility), natomiast realizacja czwartego ma być finansowana w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

Źródło: Rzeczpospolita