reklama
2 grudnia, 2021

Patrioty po polsku – wyrzutnie z HSW, podwozia Jelcza [przegląd prasy]

W środę w centrum wojskowej elektroniki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli warszawskich zakładach PIT Radwar rząd podpisał umowę na dostawę pierwszych dwóch baterii Patriot uzbrojonych w superpociski PAC -3 MSE – informuje Rzeczpospolita.

Szef MON, który w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawickiego złożył podpis na dokumencie, nie krył satysfakcji, że w negocjacjach z Waszyngtonem udało się zbić cenę z pierwotnie proponowanych przez USA 10,5 mld dol. o ponad połowę – do 4,75 miliarda dolarów.

Minister obrony Mariusz Błaszczak ujawnił, że część należności – ok. 700 mln zł za elementy systemu Wisła – zostanie wydana w polskich zakładach. W oparciu o przekazane nam amerykańskie technologie (wartość globalna amerykańskiego know – how gwarantowana w ramach pierwszej fazy zobowiązań offsetowych to ok. 1 mld zł), podkarpacka Huta Stalowa Wola zbuduje np. kompletne wyrzutnie do polskich patriotów. Większość podwozi i pojazdów towarzyszących dostarczy dolnośląski Jelcz, wspierany przez sanocki Autosan.