28 stycznia 2023

Jelcz-Laskowice: VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego to prestiżowe wydarzenie, które na stałe zagościło w letnim kalendarium i jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Rokrocznie nasze koncerty gromadzą miłośników muzyki organowej, tak amatorów, jak i wytrawnych melomanów i znawców w tej dziedzinie. Pieczołowicie opracowany repertuar zawdzięczamy dyrektorom artystycznym Janowi Drozdowiczowi – organmistrzowi, członkowi Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukaszowi Romankowi – muzyk, pedagog, organista i dyrygent w kościele Św. Maurycego we Wrocławiu. Program łączy współbrzmienie organów z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych. Koncerty opatrzone są narracją, która wprowadza publiczność w świat muzycznej wiedzy oraz historyczne tło.

W tym roku po raz kolejny zaproszeni artyści udowodnią, że muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie i nie stanowi jedynie oprawy liturgicznej, ale jest instrumentem ze wszech miar uniwersalnym. Gospodarzem jest ksiądz proboszcz parafii pw. Św. M.M. Kolbego Janusz Nowicki. Kościół wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego będzie poświęcona wybitnemu Polakowi, jakim był Kardynał Stefan Wyszyński. Wśród zaproszonych muzyków będą wybitni organiści, trębacz i wiolonczelista, a towarzyszyć im będą soliści, którzy goszczą w europejskich i światowych salach koncertowych. Wyjątkowym gościem drugiego koncertu festiwalu będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który tworzy ponad 100 chórzystów i tancerzy. 

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny.

Program VIII Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego:


8 sierpnia 

– sopran koloraturowy Maria Rozynek-Banaszak
– organista Daniel Strządała
– wiolonczela Krzysztof Karpeta

22 sierpnia 

– Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
– organista Łukasz Romanek

5 września 

– sopran Angelika Rzewuska
– organista Jerzy Kukla

19 września 

– kontratenor Marcin Ciszewski
– organistka Ewa Bąk
– trąbka Wojciech Musiał