Jelcz-Laskowice: Toyota w Jelczu-Laskowicach wznawia produkcję

(fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych)

Zakłady Toyota Motor Manufacturing France i Toyota Motor Manufacturing Poland początkowo wznowią produkcję w dość ograniczonym zakresie. Od 22 kwietnia Toyota wznowi produkcję samochodów (nowy Yaris) we Francji oraz komponentów w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu (silniki benzynowe i wysokoprężne oraz hybrydowe układy napędowe) – informuje Auto Świat.

Przez pierwsze dwa tygodnie produkcja odbywać się będzie tylko w ramach jednej zmiany (wcześniej praca odbywała się w systemie trzyzmianowym). Koncern planuje bowiem wytworzyć mniejsze liczby niż w okresie przed pandemią koronawirusa.

Wznowienie produkcji oznacza też zmiany dla pracowników. Każdy otrzyma środki indywidualnej ochrony osobistej i będzie zobligowany do przynoszenia własnej żywności (początkowo zakładowe stołówki będą zamknięte). Zadbano także o po by w poszczególnych przejściach zostawić otwarte drzwi. Wszędzie tam, gdzie nie będzie to możliwe zadbano o przystosowanie do otwierania łokciem (wykorzystano firmowe drukarki 3D do stworzenia specjalnych nakładek).

Do czasu rozpoczęcia normalnej produkcji zakłady Toyoty prowadzą inną działalność. W polskich fabrykach wykorzystano firmowe drukarki 3D i wycinarki laserowe do wytwarzania przyłbic ochronnych dla personelu medycznego (projekt przy współpracy z Politechniką Wrocławską) z Wałbrzycha, Jelcza-Laskowic oraz okolic.

Źródło: Auto Świat