30 marca 2023

Jelcz-Laskowice: Straszny Dwór – Stanisław Moniuszko. Kameralny spektakl operowy

W imieniu Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zapraszamy na muzyczną podróż do świata „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest opera. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny spektakl, który wprowadzi w piękny i elegancki świat muzyki i teatru operowego.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wybraliśmy operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, przygotowaną specjalnie z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin narodowego kompozytora. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła najmłodszym, jak i najstarszym widzom. Opera została opracowana w wersji kameralnej i nieco skróconej. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery. Wykonawcami tej wyjątkowej produkcji kameralno-koncertowej są znani polskiej scenie operowej soliści z opery śląskiej, wrocławskiej i krakowskiej.

„Straszny dwór” jest polską operą w czterech aktach, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę. Sztuka niegdyś była popularna wśród polskiej publiczności (ze względu na swoje cechy romantyczne i komediowe) i jednocześnie zakazana przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów, a cechuje ją silne zabarwienie patriotyczne). Prapremiera miała miejsce w Warszawie, 28 września 1865 roku i do dnia dzisiejszego dzieło to jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.

Wykonawcy:
Hanna – Anna Ogińska
Jadwiga – Renata Dobosz
Cześnikowa – Aleksandra Stokłosa
Stefan – Maciej Komandera
Zbigniew – Zbigniew Wunsch
Miecznik – Włodzimierz Skalski
Narrator – słowo o muzyce – Oskar Jasiński
Zespół Kameralny MaesQuartett: fortepian, skrzypce, klarnet, kontrabas.

Spektakl odbędzie się w poniedziałek 11 listopada 2019, o godz. 18.00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach. Koszt biletu: 20 zł.

Na zdjęciu Dwór w Kalinowej, pierwowzór tytułowego dworu (fot. Julo / Wikipedia)