27 listopada 2022

Jelcz-Laskowice: Pociągiem przez Czernicę do Jelcza [praktyczne informacje]

(fot. fotopolska)

Od 12 grudnia na zmodernizowanej linii 292 z Wrocławia do Jelcza-Laskowic zaczęły kursować pociągi Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych. Pasażerowie ruszyli w trasę nowym pociągiem hybrydowym Kolei Dolnośląskich.

Na wyremontowanej linii z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowic pociąg zatrzymuje się w granicach miasta na stacjach: Mikołajów, Nadodrze, Sołtysowice, Kowale, Popiele, Swojczyce, Strachocin, Wojnów i Wojnów Wschód. Poza Wrocławiem stand na stacjach: Dobrzykowice Wrocławskie, Nadolice Małe, Nadolice Wielkie, Chrząstawa Mała, Jelcz Miłoszyce i Jelcz-Laskowice.

Na początek pojedzie siedem par połączeń dziennie. Natomiast od września przyszłego roku na trasę wyjadą zakupione niedawno przez Koleje Dolnośląskie nowoczesne pociągi typu Elf 2 z bydgoskiej Pesy. Wtedy częstotliwość zwiększy się do 15 par pociągów.

Według rozkładu jazdy PKP pierwszy pociąg wyjedzie z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowic o godz. 5.03. Trasa ma 35 km długości, a pokonanie jej pierwszym porannym kursem zajmie 53 minut. Gdy wybierzemy połączenie w innej porze dnia, dojedziemy do celu szybciej, bo nawet w 30 minut. Ostatni pociąg wyjedzie z Wrocławia Głównego o 23.23 i dojedzie do Jelcza-Laskowic o 23.44.

Natomiast pierwszy pociąg z Jelcza-Laskowic wyjedzie o 5.26, żeby po 31 minutach według plan dojechać do Wrocławia Głównego. Ostatni pociąg w tym kierunku ruszy o 22.37 z Jelcza-Laskowic i będzie we Wrocławiu o 23.29, czyli po 52 minutach.

Koszt remontu linii kolejowej 292 wyniósł w sumie 126 milionów złotych, a 70 milionów pochodziło unijnego dofinansowania. Długość wyremontowanej linii wynosi 35 km, a jej trasa przebiega przez tereny trzech gmin: Wrocław, Czernica i Jelcz Laskowice.