Jelcz-Laskowice: Nietoperze w okolicach Jelcza bezpieczniejsze

(fot. Tomasz Gottfried / Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna")

Polskie nietoperze są owadożerne i zimę spędzają w stanie hibernacji. Aby mogły bezpiecznie przeżyć ten trudny okres, w miejscu zimowania muszą panować odpowiednie warunki wilgotności i temperatury. W niektórych rejonach ciężko nietoperzom znaleźć miejsca dogodne do zimowania.

Dlatego jesienią 2021 roku, dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Toyoty, Stowarzyszenie Ekologiczne Etna wraz z grupą wolontariuszy zaadaptowało na zimowisko jeden ze schronów w lesie w Jelczu. Prace polegały w pierwszej kolejności na wysprzątaniu obiektu, który przez wiele lat był otwarty i stał się swego rodzaju dzikim wysypiskiem. Następnie zamurowano trzy z czterech wejść, a czwarte zabezpieczono specjalną kratą o poziomych prętach. Wewnątrz zamieszczono różnego rodzaju adaptacje w postaci kryjówek, budek i przepierzeń.

Dobra wiadomość nadeszła w lutym tego roku. – Podczas zimowych liczeń nietoperzy, w schronie naliczono 8 osobników: 5 mopków i 3 gacki. Nie minęło półtora roku, a zimowisko już zostało zaakceptowane przez nietoperze. Jest to ogromny sukces, ponieważ nietoperze często potrzebują kilku sezonów, by przekonać się do nowego miejsca – tłumaczy Marzena Szocińska-Klein ze Stowarzyszenia Ekologicznego „Etna”.

Nietoperzom szczególnie przypadły do gustu podwieszone pod stropem pustaki zapewniające im ciszę i bezpieczeństwo. Po zamurowaniu trzech wejść we wnętrzu utrzymuje się stabilna temperatura 3°C. – Mopki są trochę jak morsy, lubią w zimie niskie temperatury. Cieszymy się, że zaangażowanie wolontariuszy i mieszkańców Jelcza, Oławy i Chrząstawy przyczyniło się do powstania bezpiecznego schronienia dla mopków – ginącego gatunku nietoperza – dodaje Szocińska-Klein.

DG