Jelcz-Laskowice: Mieszkańcy nie odpuszczają ws. wariantu 44 KDP i powołują ruch społeczny

O inicjatywie informuje Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic.

Po intensywnym grudniu, w trakcie którego wielu naszych mieszkańców angażowało się w działania przeciwko zagrażającemu nam wariantowi 44 KDP, czas na dalsze kroki. Nie możemy bowiem odpuścić, dopóki spółka CPK nie ogłosi ostatecznie rezygnacji z tego wariantu przebiegu torowiska, który zniszczy to, co w Chwałowicach zawsze ceniliśmy najbardziej. Ciszę, spokój, bliskość przyrody.

Po zakończeniu zbierania grudniowych ankiet CPK oraz podpisów pod naszą petycją postanowiliśmy iść dalej i powołać do życia RUCH SPOŁECZNY – podmiot prawny, którego istnienie umożliwi nam formalne występowanie w imieniu mieszkańców przeciwko wariantowi 44 KDP. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się, tzn. podpisania Aktu Założycielskiego Ruchu: TUTAJ. Działania przeciwko wariantowi 44 KDP można także wesprzeć zasilając choćby minimalną kwotą naszą ZRZUTKĘ.PL TUTAJ. Z zebranych środków finansujemy banery i ulotki, by było nas widać, by dotrzeć do mieszkańców, którzy jeszcze o zagrożeniu Koleją Dużych Prędkości nie wiedzą.

Rządowy projekt CPK zakłada m.in. budowę szybkich linii kolejowych łączących duże miastaz nowym lotniskiem. Linia z Wrocławia nie jest jeszcze zaplanowana, ale jeden ze ścisłych czterech wariantów (tzw. wariant 44) przechodzi przez chwałowickie osiedle Łaziszki i oznacza wysiedlenia, utratę wartości nieruchomości, hałas pociągów jadących przez naszą wieś 350 km/h, nasypy kolejowe oddzielające nas od lasu, chaos i zniszczenia związane z samym procesem budowy tej kolei, i dziesiątki jeszcze niebezpieczeństw. Także dla miasta J-L i całej gminy to same wady i żadnych korzyści. Pociągi nie będą się w naszej gminie zatrzymywać, zniszczony za to zostanie teren przy Pierwszym Stawie Jelczańskim, przy rezerwacie Łacha Jelcz, przy ujęciach wody pitnej w Piekarach. Podzieli nas nasyp z nielicznymi wiaduktami czy przejściami dla zwierząt… Walczymy by do tego nie dopuścić.

Źródło: Chwałowice.org