1 kwietnia 2023

Jelcz-Laskowice: Łódź żegna Jelcze po prawie 60 latach

(fot. MPK w Łodzi)

Przez 59 lat w łódzkim MPK nieprzerwanie eksploatowano rozmaite modele autobusów z Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Łodzianie mieli okazję podróżować m.in. „ogórkami”, „berlietami”, „migami” czy „odkurzaczami” praktycznie na wszystkich liniach obsługiwanych przez łódzkiego przewoźnika.

Uroczyste pożegnanie Jelczy odbyło się w dniu 3 kwietnia 2022 r., kiedy to w pożegnalny kurs udał się ostatni sprawny egzemplarz Jelcza M121MB3 „Mastero” – 2613. Przy bramie zajezdni Nowe Sady zebrało się ponad 100 osób, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Wśród zebranych znaleźli się pp. Adam Pustelnik – Wiceprezydent Miasta Łodzi, Zbigniew Papierski – Prezes Zarządu MPK-Łódź Spółka z o.o. oraz Krzysztof Wężyk – Kierownik zajezdni Nowe Sady.

Autobus, szczelnie wypełniony pasażerami, wyruszył spod bramy EA-2 o godz. 11.45, skąd udał się w krótką trasę po Retkini. Uczestników imprezy, którzy się doń nie zmieścili, zabrał przegubowy Solaris najnowszej generacji. Fotostopy odbyły się na d. krańcówce Maratońska, Retkinia i Retkinia Kusocińskiego. O godzinie 12:47 Jelcz ostatni raz zjechał do zajezdni – tym samym zakończyła się trwająca prawie 60 lat era Jelczy w łódzkim MPK.

Źródło: MPK w Łodzi