Jelcz-Laskowice: Jelczem w Himalaje – wyruszyli!

Setki kilometrów i niecodzienny cel – przypomnienie całemu światu o złotej erze polskiego himalaizmu. 21 sierpnia pasjonaci wyruszyli w podróż.

Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Przyłączamy się do oficjalnych obchodów tego Jubileuszu. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego. Nasz Jelcz stał się wspaniałym narzędziem do przypominania światu o polskiej historii, a jeden z zimowych zdobywców najwyższej góry ziemi – Krzysztof Wielicki, został ambasadorem naszego projektu.

Historyczny przejazd Jelczem z Polski do Nepalu tak jak w 1979 na wyprawie na Annapurna South, rozpocznie się w Polsce (Jelenia Góra), a następnie przez Słowację (Orawa), Węgry (Budapeszt), Rumunię (Bukareszt), Turcję (Ankara), Iran (Teheran), Pakistan, Indie (New Delhi), aż do odległych Himalajów w Nepalu (Pokhara).

Jak informują organizatorzy, Jelcz którym przemierzą tysiące kilometrów przeszedł przegląd techniczny i niezbędne naprawy w halach, w których został wyprodukowany w ubiegłym wieku. Spółka Jelcz, która została partnerem wyprawy wyposażyła również ekipę w niezbędne części zamienne.