Jelcz-Laskowice: Jelczański „Ogórek” dostanie nowe życie

W sobotę, o godz. 15.00, na placu Centrum Historii Zajezdnia w obecności prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor przekaże autobus Jelcz rektorowi Politechniki, prof. Cezaremu Madryasowi. Pojazd trafi do warsztatów Politechniki Wrocławskiej, gdzie specjaliści z tej uczelni dokonają ekspertyzy jego stanu technicznego.

W ten sposób rozpoczną się prace nad przywróceniem świetności Jelczowi 043, zwanemu ze względu na charakterystyczny wygląd „ogórkiem”. Pojazdem tego samego typu 26 sierpnia 1980 Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk we Wrocławiu.

Pojazd wymaga gruntownego remontu. W czerwcu bieżącego roku w sprawie remontu „ogórka” podpisano porozumienie między Centrum Historii Zajezdnia, Politechniką Wrocławską i NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rozpoczyna się pierwszy etap prac, które mają przywrócić pojazdowi pełną sprawność i dawny wygląd. W przyszłości legendarny „ogórek” powróci do Zajezdni i będą podróżować turyści zwiedzający Wrocław.

(fot. Marcin Jęrzejczak)