Jelcz-Laskowice: Galatasaray Stambuł wystąpi w Jelczu

(fot. mat. prasowe)

Galatasaray Stambuł, czyli 16-krotny mistrz Turcji, to drugi turecki zespół, który zagra w tym roku w turnieju TAURON Giganci Siatkówki.

Polsko-turecki starcie w Jelczu-Laskowicach zapowiada się niezwykle emocjonująco. Po Fenerbahce drugą z drużyn znad Bosforu, która przyleci do Polski, jest Galatasaray Stambuł.

Fanom sportu nie trzeba przedstawiać tego klubu, który sportowe sukcesy odnosił w wielu dyscyplinach. Siatkarze 16 razy zdobywali mistrzostwo kraju. Ostatni raz w 1989 roku, ale wszystko wskazuje na to, że znów nadchodzi ich wielki czas. W 2019 i w 2021 roku zajmowali w lidze trzecie miejsce (w 2020 roku z uwagi na pandemię rozgrywek nie dokończono). Przed dwoma laty sięgnęli także po Superpuchar Turcji oraz dotarli do finału Pucharu CEV, w którym przegrali w dwumeczu z mocnym Itasem Trentino.

Trener Galatasaray i reprezentacji Turcji
Trenerem drużyny jest 66-letni Nedim Özbey, który sprawuje jednocześnie funkcję szkoleniowca reprezentacji Turcji. Nie będzie chyba przesadą, jeśli powiemy, że Özbey to już właściwie legenda klubu. W Stambule pracuje od 2015 roku. To on jest zatem ojcem ostatnich sukcesów Galatasaray, nie zaniedbując przy tym tureckiej kadry. Dość powiedzieć, że Turcy – pod jego wodzą – w 2019 i 2021 roku wygrali Ligę Europejską.

Sam Özbey powtarza, że w Stambule czuje się znakomicie. – Pracuję tu jako trener sześć lat. Galatasaray ma specjalne miejsce w moim życiu – powiedział ostatnio w jednym z wywiadów.

Drużyna opiera się na tureckich zawodnikach, wspartych obcokrajowcami. Pierwszym z nich jest Portorykańczyk Maurice Torres. Ten 30-latek wielokrotnie zgarniał nagrody dla najlepszego atakującego różnych turniejów, a w 2016 roku został najlepiej punktującym siatkarzem włoskiej Serie A. W sezonie 2017-2018 był zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski. Latem do drużyny przyszedł też drugi z obcokrajowców – chorwacki przyjmujący Marko Sedlacek, najlepiej przyjmujący siatkarz Ligi Europejskiej 2019.

Trzonem Galatasaray są Turcy. Libero Onurcan Cakir koszulkę 'Galaty’ nosi od 2013 roku. Przyjmujący Burutay Subasi zanim w 2019 roku trafił do drużyny, wielokrotnie zgarniał nagrody dla najlepszego przyjmującego w różnych tureckich rozgrywkach. W 2018 roku był MVP ligi. Vahit Emre Savaş (26 lat) był w 2019 roku najlepiej atakującym Challenge Cup.

Oprócz meczów z Jastrzębskim Węglem (25.09) i PGE Skrą Bełchatów (26.09) w Jelczu-Laskowicach, Galatasaray rozegra także pokazowe spotkanie z Gwardią Wrocław. Pojedynek odbędzie się w czwartek 24. września w Hali Sportowej im. Wolności i Solidarności w Miliczu.

  • Galatasaray Stambuł dołącza do grona wielkich klubów, które wystąpią na TAURON Gigantach Siatkówki. Ten zespół to legenda tureckiej siatkówki. Możemy być pewni, że dzięki niemu poziom sportowy XII edycji naszego charytatywnego turnieju będzie bardzo wysoki. To dla nas wielka sprawa i prestiż, że taka drużyna pojawi się w Miliczu i Jelczu-Laskowicach – mówi Wojciech Rozdolski, pomysłodawca i organizator TAURON gigantów Siatkówki.

Od poniedziałku (23.08) można już kupować bilety na mecze w Jelczu-Laskowicach. Wejściówka na jeden dzień kosztuje 50 zł. Zakupu można dokonać na stronie www.gigancisiatkowki.eu/tickets.

Turniej rozegrany zostanie w dniach 24-26 września w Miliczu i w Jelczu-Laskowicach. Partnerem tytularnym TAURON Gigantów Siatkówki jest TAURON. Złotym Sponsorem – PKN Orlen. Sponsorem Oficjalnym – Liedmann Agro. Głównym Partnerem Medialnym – Polsat Sport.