23 października, 2021

Jelcz-Laskowice: „2 września powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Prusa. Widok od ul. Oławskiej (fot. polska-org.pl)

Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach – ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby „dać możliwość większej regionalizacji działań”, a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.

Szumowski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o rosnącą w Polsce liczbę nowych zakażeń koronawirusem i przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1 września, zapowiedział propozycje wprowadzenia przepisów, które dawałyby możliwość elastycznego podejmowania decyzji o powrocie uczniów do szkół w poszczególnych regionach, uzależnione m.in. od sytuacji epidemicznej.

„Będziemy proponowali pewne rozwiązania legislacyjno-prawne, między innymi po to, żeby dać możliwość większej regionalizacji działań. (…) Chcielibyśmy dać szansę do tego, żeby szkoły w powiatach, zależnie od stanu epidemicznego, mogły reagować inaczej, mogły na przykład prowadzić mieszaną edukację zdalną i w klasach, czy dla pewnych grup, gdzie to jest łatwe do wprowadzenia, tylko zdalną” – podkreślił minister zdrowia.

Według niego, „to już zależy od lokalnych możliwości danej szkoły, od uwarunkowań epidemicznych”. „I wtedy byśmy mieli naprawdę takie elastyczne reagowanie na sytuację” – dodał.

Pytany, czy według jego obecnej oceny, drugi dzień września „powinien być pierwszym dniem normalnej nauki”, Szumowski odpowiedział twierdząco.

PAP / DG / TM